Event Hub

2017 CrossFit Games South Regional Day 1 Heats, Schedule, Lane Assignments

2017 CrossFit Games South Regional Day 1 Heats, Schedule, Lane Assignments
Here's the full schedule, heats, lane assignments, and streams for Day 1 of the 2017 Reebok CrossFit Games South Regional, with all times in CST:

Team Events 1 and 2 live stream




Team Event 1: 9AM - 11AM


Heat 1: 9AM - 9:30AM

1. Get Lifted CrossFit (--)
2. Coyote CrossFit (--)
3. Crossfit 915 (--)
4. CrossFit Abilene (--)
5. CrossFit Blur (--)
6. SinCity CrossFit (--)
7. Salt Lake City CF Black (--)
8. Infernal Woolfepack (--)
9. Duke City CrossFit (--)
10. CrossFit Hyperion (--)

Heat 2: 9:30AM - 10AM

1. CrossFit BH (--)
2. The Annihilators (--)
3. Crossfit Sprag (--)
4. TEAM TULUKA (--)
5. CrossFit Argyle (--)
6. Backcountry Black (--)
7. East Valley CrossFit (--)
8. Team HVIII (--)
9. The Underground (--)
10. FLOW COLOMBIA (--)

Heat 3: 10AM - 10:30AM

1. WL ARMADA (--)
2. CrossFit Big D (--)
3. CrossFit Omnia (--)
4. Team Moema (--)
5. EaDo Elite Blue (--)
6. Max Effort Avengers (--)
7. Team Ballistic (--)
8. TEAM THERIOT (--)
9. CrossFit Sanitas (--)
10. Contender CrossFit (--)

Heat 4: 10:30AM - 11AM

1. CrossFit Blade BladeStrong (--)
2. TEAM RAD 60 (--)
3. Pillar CrossFit (--)
4. Wasatch Brutes (--)
5. BIGG FRIENDS (--)
6. CrossFit Jääkarhu (--)
7. CrossFit Q21 (--)
8. Salt Lake City CF (--)
9. Hurricane CrossFit (--)
10. Colombia (--)

Team Event 2: 11:30AM - 12:50PM


Heat 1: 11:30AM - 11:50AM

1. Get Lifted CrossFit (--)
2. Coyote CrossFit (--)
3. Crossfit 915 (--)
4. CrossFit Abilene (--)
5. CrossFit Blur (--)
6. SinCity CrossFit (--)
7. Salt Lake City CF Black (--)
8. Infernal Woolfepack (--)
9. Duke City CrossFit (--)
10. CrossFit Hyperion (--)

Heat 2: 11:50AM - 12:10PM

1. CrossFit BH (--)
2. The Annihilators (--)
3. Crossfit Sprag (--)
4. TEAM TULUKA (--)
5. CrossFit Argyle (--)
6. Backcountry Black (--)
7. East Valley CrossFit (--)
8. Team HVIII (--)
9. The Underground (--)
10. FLOW COLOMBIA (--)


Heat 3: 12:10PM - 12:30PM

1. WL ARMADA (--)
2. CrossFit Big D (--)
3. CrossFit Omnia (--)
4. Team Moema (--)
5. EaDo Elite Blue (--)
6. Max Effort Avengers (--)
7. Team Ballistic (--)
8. TEAM THERIOT (--)
9. CrossFit Sanitas (--)
10. Contender CrossFit (--)

Heat 4: 12:30PM - 12:50PM

1. CrossFit Blade BladeStrong (--)
2. TEAM RAD 60 (--)
3. Pillar CrossFit (--)
4. Wasatch Brutes (--)
5. BIGG FRIENDS (--)
6. CrossFit Jääkarhu (--)
7. CrossFit Q21 (--)
8. Salt Lake City CF (--)
9. Hurricane CrossFit (--)
10. Colombia (--)

Men's and Women's Event 1 live stream




Men's Event 1: 1:20PM - 2:50PM


Heat 1: 1:20PM - 1:50PM

4. Chris Reed (--)
5. Cooper Wise (--)
6. Lance Castle (--)
7. William Trujillo (--)
8. James Sidwell (--)
9. Grant Belrose (--)
10. Kirk Richie (--)
11. Kawika Henderson (--)
12. Quinn Boyer (--)
13. Nathaniel Olsen (--)
14. Maximilian Vargas (--)
15. Connor McDonald (--)
16. Jordy Gremillion (--)
17. Derrick Peoples (--)

Heat 2: 1:50PM - 2:20PM

4. David Barnett (--)
5. Chantz Ramos (--)
6. Guilherme Domingues (--)
7. Gilson Duarte (--)
8. Elijah Muhammad (--)
9. Anderon Primo (--)
10. Scott Tetlow (--)
11. Jared Enderton (--)
12. Matt Morton (--)
13. Marco Coppola (--)
14. Michael Mckenna (--)
15. Joseph Guesnier (--)
16. Pablo Chalfun (--)
17. Alan Garcia (--)

Heat 3: 2:20PM - 2:50PM

1. Andrew Cifelli (--)
2. Artur Machado (--)
3. Kendall Kersey (--)
4. Dakota Rager (--)
5. Josh Littauer (--)
6. Taylor Domengeaux (--)
7. Tommy Vinas (--)
8. Maximiliano Arigossi (--)
9. Travis Williams (--)
10. Marcelo Bruno (--)
11. Niklas Hecht (--)
12. Sean Sweeney (--)
13. Logan Collins (--)
14. Rodrigo Valenzuela (--)
15. Gabe Swaba (--)
16. Brandon Luckett (--)
17. Agustin Richelme (--)
18. Zachary Moran (--)
19. Matt Strand (--)
20. Agustin Garavaglia (--)

Women's Event 1: 2:50PM - 4:20PM


Heat 1: 2:50PM - 3:20PM

4. Meredith Smith (--)
5. Jamie West (--)
6. Alexis Burgan (--)
7. Mindy Hughes (--)
8. Beth Spearman (--)
9. Amanda Garces (--)
10. Raven Barrett (--)
11. Kendl Watt (--)
12. Kelsey Kiel (--)
13. Sheena Hammer (--)
14. Chelsea Lewis (--)
15. Becky Freeman (--)
16. Carlyn Frampton (--)

Heat 2: 3:20PM - 3:50PM

4. Stine Pinilla (--)
5. Alyssa Christian (--)
6. Randi Stevens (--)
7. Laura Dickerson (--)
8. Kaitlyn Kassis (--)
9. Karime Ferrari (--)
10. Renata Pimentel (--)
11. Arielle Armstrong (--)
12. Candice Wagner (--)
13. Alyssa Lafont (--)
14. Teresa Trojanowski (--)
15. Leslie Daggy (--)
16. Morgan Bolin (--)

Heat 3: 3:50PM - 4:20PM

1. Marina Ramos Jorge (--)
2. Constanza Cabrera (--)
3. Andrea Rodriguez (--)
4. Jessica Aelvoet (--)
5. Tennil Reed (--)
6. Analisa Marquez (--)
7. Antonelli Nicole (--)
8. Margaux Alvarez (--)
9. Camille Leblanc-Bazinet (--)
10. Brenda Castro (--)
11. Bethany Branham (--)
12. Alexis Johnson (--)
13. Anita Pravatti (--)
14. Rachel Campbell (--)
15. Luiza Dias (--)
16. Brista Mayfield (--)
17. Sarah Pierce (--)
18. Chris Schmidt (--)
19. Kloie Wilson (--)
20. Tylinn Rashan (--)

Men's and Women's Event 2 live stream




Men's Event 2: 4:50PM - 5:40PM


Heat 1: 4:50PM - 5PM

1. Derrick Peoples (--)
2. Jordy Gremillion (--)
3. Connor McDonald (--)
4. Maximilian Vargas (--)
5. Nathaniel Olsen (--)
6. William Trujillo (--)
7. Lance Castle (--)
8. Cooper Wise (--)
9. Chris Reed (--)

Heat 2: 5PM - 5:10PM

1. James Sidwell (--)
2. Grant Belrose (--)
3. Kirk Richie (--)
4. David Barnett (--)
5. Chantz Ramos (--)
6. Pablo Chalfun (--)
7. Alan Garcia (--)
8. Kawika Henderson (--)
9. Quinn Boyer (--)

Heat 3: 5:10PM - 5:20PM

1. Guilherme Domingues (--)
2. Gilson Duarte (--)
3. Elijah Muhammad (--)
4. Anderon Primo (--)
5. Scott Tetlow (--)
6. Jared Enderton (--)
7. Matt Morton (--)
8. Marco Coppola (--)
9. Michael Mckenna (--)
10. Joseph Guesnier (--)

Heat 4: 5:20PM - 5:30PM

1. Andrew Cifelli (--)
2. Artur Machado (--)
3. Kendall Kersey (--)
4. Dakota Rager (--)
5. Josh Littauer (--)
6. Brandon Luckett (--)
7. Agustin Richelme (--)
8. Zachary Moran (--)
9. Matt Strand (--)
10. Agustin Garavaglia (--)

Heat 5: 5:30PM - 5:40PM

1. Taylor Domengeaux (--)
2. Tommy Vinas (--)
3. Maximiliano Arigossi (--)
4. Travis Williams (--)
5. Marcelo Bruno (--)
6. Niklas Hecht (--)
7. Sean Sweeney (--)
8. Logan Collins (--)
9. Rodrigo Valenzuela (--)
10. Gabe Swaba (--)

Women's Event 2: 5:50PM - 6:40PM


Heat 1: 5:50PM - 6PM

2. Carlyn Frampton (--)
3. Becky Freeman (--)
4. Chelsea Lewis (--)
5. Sheena Hammer (--)
6. Mindy Hughes (--)
7. Alexis Burgan (--)
8. Jamie West (--)
9. Meredith Smith (--)

Heat 2: 6PM - 6:10PM

1. Beth Spearman (--)
2. Amanda Garces (--)
3. Raven Barrett (--)
4. Morgan Bolin (--)
5. Leslie Daggy (--)
6. Alyssa Christian (--)
7. Stine Pinilla (--)
8. Kendl Watt (--)
9. Kelsey Kiel (--)

Heat 3: 6:10PM - 6:20PM

1. Randi Stevens (--)
2. Laura Dickerson (--)
3. Kaitlyn Kassis (--)
4. Karime Ferrari (--)
5. Renata Pimentel (--)
6. Arielle Armstrong (--)
7. Candice Wagner (--)
8. Alyssa Lafont (--)
9. Teresa Trojanowski (--)


Heat 4: 6:20PM - 6:30PM

1. Marina Ramos Jorge (--)
2. Constanza Cabrera (--)
3. Andrea Rodriguez (--)
4. Jessica Aelvoet (--)
5. Tennil Reed (--)
6. Brista Mayfield (--)
7. Sarah Pierce (--)
8. Chris Schmidt (--)
9. Kloie Wilson (--)
10. Tylinn Rashan (--)

Heat 5: 6:30PM - 6:40PM

1. Analisa Marquez (--)
2. Antonelli Nicole (--)
3. Margaux Alvarez (--)
4. Camille Leblanc-Bazinet (--)
5. Brenda Castro (--)
6. Bethany Branham (--)
7. Alexis Johnson (--)
8. Anita Pravatti (--)
9. Rachel Campbell (--)
10. Luiza Dias (--)
Top
FloSports, Inc.

FloSports, an innovative sports media and events company, based in Austin, Texas, is the authentic source for content and a new world of coverage that true fans have been waiting for. Focused on three areas – live competition and coverage, original content, and owned and operated events – the company takes fragmented communities and provides them the platform to connect with the sports they love.

Learn More at FloSports.tv