picture of 2019 Wodapalooza

Completed, Jan 17-20, 2019

The world's premier fitness festival brings together an incredible community and elite athletes to compete, have fun, and enjoy the Miami scenery. With over 25,000 spectators and nearly 1,500 athletes representing over 30 countries, Wodapalooza is the place to be — in person or on FloElite.com — January 17-20. If they're the best in the sport, they're here. WZA is about culture, celebration of life, and — of course — fitness!

Thursday, Jan. 17: FloElite is streaming the Weightlifting Faceoff on the Bayside Stage.

Friday, Jan. 18 - Sunday, Jan. 20: FloElite is streaming all events on the Bayside, Flagler, and The Deck stages.


FULL FRIDAY SCHEDULE

FLAGLER

WOD 2

Rx Team

9:30 to 11:04

Rx Indy

11:10 to 11:54

Elite Teams of 3

12:00 to 13:02

Elite Co-Ed Teams of 4

13:12 to 13:26

Elite Indy

13:36 to 14:36

WOD 3

Masters

14:53 to 16:37

Adaptive

16:45 to 17:25

Scaled Indy

17:33 to 18:05

Scaled Teams

18:11 to 19:45

BAYSIDE
WOD 3

Intermediate Indy

10:00 to 10:48

Intermediate Teams

10:56 to 13:04

Rx Teams

13:12 to 15:20

Rx Indy

15:24 to 16:12

Youth

16:20 to 17:16

Elite Teams of 3

17:24 to 18:30

Elite Indy

18:42 to 20:02

Elite Co-Ed Teams of 4

20:14 to 20:30




THE DECK
WOD 2

Youth

9:00 to 10:01

Scaled Indy

10:05 to 11:06

Scaled Teams

11:10 to 13:15

Intermediate Indy

13:20 to 14:21

Intermediate Teams

14:26 to 16:31

Masters

16:36 to 18:58

Adaptive

19:10 to 20:22







FULL SATURDAY SCHEDULE

BAYSIDE WOD 4
8:00Scaled Indy
8:36Scaled Teams
10:00Masters
11:30Youth
12:06Intermediate Indy
12:42Elite Indy
13:54Elite Teams
14:48Elite COED
15:18Intermediate Teams
16:42RX Indy
17:18RX Teams
FLAGLER WOD 5

8:30Intermediate Teams
10:58RX Indy
11:54RX Team
14:22Masters
17:18Elite Indy
18:38Elite Teams
THE DECK WOD 5
9:00Adapative
10:32Scaled Indy
11:48Scaled Teams
15:04Youth
16:24Intermediate Indy


FULL SUNDAY SCHEDULE:

FLAGLER

BAYSIDEBAYSIDE

WOD 7
Masters
9:00

Rx Indy
11:30

Adaptive
12:30

Youth
13:50


Scaled Indy
15:00

Intermediate Indy
15:50
Elite Teams of 3
16:45


Elite Co-Ed Teams of 4
18:25


Elite Indy

18:55

Awards Ceremony

Following Final Heat


WOD 7
Rx Team
8:15


Intermediate Teams
11:00


Scaled Teams
13:45

WOD 6
Adaptive

16:40

EOD - 5:29PM

WOD 6
Scaled Teams
8:00
Scaled Indy
9:35
Youth
10:15

Intermediate Indy
11:00

Elite Teams of 3
11:40


Elite Co-Ed Teams of 4
12:30

Elite Indy
12:45

Masters

13:50

Rx Indy
15:20

Rx Team
16:00

Intermediate Teams
17:35